فصل هشتم-آموزش تجزیه و تحلیل شرکت

  • گیلان بورس GuilanFX

فهرست مطلب

{play}media/sound/4-1-1_www.guilanfx.com.mp3{/play}

تجزیه و تحلیل شرکت ها
مهمترین بخش تحلیل بنیادی، تجزیه و تحلیل شرکت می باشد که غیر از لذت بخش بودن این فعالیت و هیجانات مخصوص به خود تفاوت سهامدارن حرفه ای با غیرحرفه ای را نشان می دهد.
تحلیل گر پس از انتخاب صنعت مناسب و برتر باید شرکتی را از میان شرکت های موجود در آن صنعت انتخاب کند. انتخاب یک شرکت و خرید سهم آن، از مهمترین تصمیماتی است که یک سرمایه گذار باید اتخاذ نماید. ما در این بخش سلسله مراتبی که برای تحلیل بنیادی نیاز می باشد را کاملاً معرفی می کنیم و بخش های مختلف را که شما باید مورد بررسی قرار دهید را معرفی کرده و روش های تجزیه و تحلیل را نشان می دهیم. ضمناً مثال-های مختلفی را نیز همراه با سوالات کاربردی و همچنین اصطلاحات مورد نیازی که باید بدانید را توضیح می-دهیم.


{play}media/sound/4-1-2_www.guilanfx.com.mp3{/play}

قدم اول: بررسی تئوری عواملی که در انتخاب شرکت مورد توجه قرار می گیرند، از جمله: (عوامل مؤثر در انتخاب شرکت)
1- موقعیت رقابتی شرکت:
در هر صنعتی ممکن است ده ها شرکت وجود داشته باشد، اما تنها یک یا چند شرکت عمده هستند که بخش عمده بازار را در دست دارند. بررسی موقعیت رقابتی هر شرکت، شامل:
- میزان فروش
- رشد و ثبات فروش
- سهم بازار آن شرکت
می باشد. مقدار فروش شرکت در مقایسه با سایر شرکت ها، میزان رهبری آن را نشان می دهد.

2- کیفیت مدیریت شرکت:
موفقیت هر شرکت مرهون کیفیت مدیریت آن است. مدیریت
- محصولات جدید به وجود می آورد
- بازارهای جدید می آفریند
-طرح های سودآور را اجرا می کند
- شرکت را در رقابت برای بقا رهبری می کند
هر چند مدیریت از اهمیت زیادی برخودار است، تعیین کیفیت آن کار آسانی نیست. برای تشخیص توانایی مدیریت معمولاً از دو نوع اطلاعات استفاده می کنیم:
نوع اول: اطلاعاتی است که به خصوصیات و ویژگی های فردی ارتباط دارد مانند:
میزان تحصیلات- تجربه- موفقیت های قبلی- پشتکار و علاقمندی

نوع دوم: اطلاعاتی است که چگونگی اعمال مدیریت را در طول زمان ارزیابی می کند. این بررسی شامل موارد زیر است:
الف- وجود برنامه ریزی استراتژیک در فعالیت های سازمان
ب- توانایی حفظ موقعیت رقابتی شرکت (روند رشد فروش شرکت)
ج- توانایی توسعه شرکت و بهبود موقعیت رقابتی آن
د- توانایی حفظ حاشیه سود
ه- توانایی بهبود و کارایی عملیات
و- توانایی تأمین مالی
ز- توانایی ما با کارمندان و اتحادیه های کارگیری
ح- توانایی به کارگیری روش های جدید

3- تحلیل کارآیی عملیات:
کارآیی عملیات شرکت، یکی از عوامل اساسی در سوددهی شرکت است. کارآیی براساس معیارهایی همچون: درصد استفاده از ظرفیت تولیدی، تولید سرانه، فروش سرانه، نسبت فروش به حجم دارایی ها سنجیده می شود. این تحلیل باید هم به صورت روند زمانی انجام شود و هم به صورت مقایسه با سایر شرکت های مشابه.

4- تحلیل بدهی های جاری و بلندمدت:
هدف از این تحلیل، بررسی توانایی مالی شرکت در پرداخت به موقع بدهی های سررسید شده آن است. در این تحلیل باید نسبتهای نقدینگی از جمله:
نسبت جاری، نسبت سریع
نسبتهای بافت مالی از جمله:
نسبت کل بدهی به کل دارایی
نسبت حقوق صاحبان سهام به کل دارایی ها
نسبت پوشش هزینه بهره
مورد بررسی قرار گیرند.

5- تحلیل سودآوری:
هدف از این تحلیل بررسی روند سودآوری شرکت در طول زمان است. در این تحلیل نسبتهای:
- حاشیه سود
- نرخ بازده سرمایه گذاری
- نرخ بازده حقوق صاحبان سهام
- نسبت سود نقدی به قیمت هر سهم
- نسبت درآمد هر سهم به قیمت آن
بررسی می شود.

یک تحلیل برای مثال:
گزارش تحلیلی شرکت سیمان شاهرود
شرکت سیمان شاهرود در 12 کیلومتری شهرستان شاهرود در جاده مجن قرار دارد. این کارخانه در تاریخ 21/7/1377 با ظرفیت تولیدی روزانه 2300 تن کلینگر به بهره برداری رسیده است.
با توجه به صحبت های مدیر مالی شرکت کل هزینه ساخت این شرکت در ابتدا حدود 210 میلیارد بوده است. نهایتاً با تغییر نرخ ارز در زمان کنونی این رقم معادل 700 میلیارد ریال تخمین زده می شود. سهامداران ابتدایی شرکت، بانک ملت (60 درصا) و مردم شاهرود (40 درصد) بوده اند، همینک سهامداران شرکت، شامل شرکت سیمان فارس و خوزستان (24 درصد)، سازمان تأمین اجتماعی (16 درصد)، شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی (16 درصد) و بخش خصوصی (44 درصد) می باشد. ترکیب سهامداران فوق نشان می دهد که بخش خصوصی نسبت به قبل 4 درصد رشد داشته است. محصول تولیدی کارخانه سیمان خاکستر پرتلند از نوع تیپ 2 با ظرفیت اسمی 2300 تن در روز 3 شیفت کاری می باشد.
اطلاعات فنی در مورد شرکت به شرح ذیل می باشد:
مساحت کارخانه 40 هکتار، مساحت سالن های تولیدی 32000 مترمربع، مساحت ساختمان های جانبی 8800 متر مربع و تعداد پرسنل 350 نفر می باشد.

معادن شرکت:
از نکات قابل توجه و قابل ملاحظه در تمام شرکت های سیمانی دوری یا نزدیکی معادن از کارخانه است که خود می تواند بار هزینه ایی را کاهش یا افزایش دهد. این مسئله یکی از نکات مثبت در سیمان شاهرود به شمار می رود. در این کارخانه معادن در فاصله 500 متری از کارخانه قرار دارند و با استفاده از کامیون مواد اولیه شامل سنگ، مارل، گچ و ... به کارخانه منتقل می شود. در نتیجه شرکت از این بابت هزینه گزافی را بابت انتقال مواد اولیه به کارخانه متحمل نمی شود که خود در رشد حاشیه سود شرکت نقش بسزایی دارد.

وضعیت ماشین آلات:
تمامی ماشین آلات تولیدی شرکت جدید بوده و از نظر تداوم فعالیت طی سال های آتی مشکل خاصی را نخواهند داشت. عمده ماشین الات شرکت متعلق به شرکت افل اسمیت (fls) می باشد. شرکت دارای یک کوره 2300 تنی است که بسیار نو می باشد و برعکس شرکت های قدیمی سیمان فعلاً مشکل خاصی ندارد. آسیابهای شرکت نیز در وضعیت مناسبی قرار دارند و علاوه بر این وضعیت الکترونیک شرکت نیز مناسب است و از لحاظ ایجاد مشکلات زیست محیطی برای منطقه مشکل آفرین نمی باشد.

طرح های افزایش ظرفیت و توسعه:
شرکت برنامه افزایش ظرفیت را برای سال 92 طی دو مرحله مدنظر قرار داده است. شرکت تصمیم داشته است ظرفیت کنونی شرکت را در مرحله اول از 2300 تن به 2600 تن و در مرحله دوم از 2600 تن به 2800 تن ارتقا دهد. در حال حاضر شرکت به این مهم دست یافته است و ظرفیت کنونی شرکت سیمان شاهرود 2800 تن کلینگر در روز می باشد. شایان ذکر است کل هزینه طر معادل 20 میلیارد ریال بوده است، که در نوع خود جالب توجه می باشد. علاوه بر این شرکت در حال ایجاد تغییراتی در آسیاب شرکت است تا در 3 ماهه آخر سال 83، ظر فیت شرکت به 3100 تن در روز برسد. بنابراین ظرفیت شرکت سیمان شاهرود طی 2 ماه آتی به 3100 تن کلینگر خواهد رسید. علاوه بر طرح افزایش ظرفیت که در بالا اشاره شد، شرکت در حال انجام گشایش اعتبار برای ایجاد خط توسعه جدید به ظرفیت 3300 تن در روز است. کل هزینه برآوردی برای انجام طرح فوق 600 میلیارد ریال است. به گفته مدیر مالی شرکت منبع تأمین فوق، استفاده از صندوق ذخیره ارزی و افزایش سرمایه عنوان شده است. زمان عنوان شده برای اجرای طرف فوق 36 ماه عنوان شده است که با توجه مهندسین خبره و با تجربه ایی که در شرکت حضور دارند به نظر می رسد طرح در همین مدت پیش بینی شده به بهره برداری برسد.

وضعیت بهای تمام شده شرکت:
یکی از نکات بسیار مثبت و قابل ملاحظه در شرکت سیمان شاهرود، وضعیت مناسب بهای تمام شده محصول سیمان در هر تن می باشد. در حال حاضر بهای تمام شده هر تن سیمان تولدی در شرکت 132130 ریال است که 63931 ریال آن را هزینه های متغیر و 68203 ریال آن را هزینه های ثابت تشکیل می دهد، با توجه به جدول ذیل مشخص می شود که در اقلام هزینه های ثابت شرکت هزینه های مالی و استهلاک رقم قابل توجهی را تشکیل می دهند (64 درصد از هزینه های ثابت را در این دو قلم تشکیل می دهند). با توجه به جدید بودن شرکت وگذشت طول عمر شرکت، هزینه های فوق هر سال کاهش می یابد. علاوه بر این با توجه به افزایش ظرفیت شرکت، هزینه حقوق و دستمزد نیز که یکی از اقلام تشکیل دهنده هزینه های ثابت است کاهش خواهد یافت و در مجموع افزایش ظرفیت ایجاد شده باعث کاهش هزینه های ثابت هر تن محصول خواهد شد که خود یکی از نکات مثبت در باب هزینه های شرکت می باشد.

برآورد EPS برای سال مالی 93 شرکت:
شرکت از ابتدای سال 93 با ظرفیت تولیدی 2800 تن کار می نماید
تولید سال 93 شرکت: 873600= 300 (روزکاری)+ 2800 تن

هزینه ها:
با توجه به جدول هزینه ها در بالا اقلام هزینه های متغیر مانند مواد اولیه، حقوق و دستمزد بین 10 تا 15 درصد رشد یافته است. در قسمت هزینه های ثابت نیز با توجه به افزایش ظرفیت هزینه های ثابت سرشکن شده است، علاوه بر این استهلاک و هزینه های مالی نیز هر سال کاهش می یابد با توجه به نکات فوق به نظر می رسد محاسبه کل هزینه ها
ریال 113568000000= 130000 (هزینه هر تن)+ 873600 تن

درآمدها:
شرکت در حال حاضر اقدام به تولید سیمان تیپ 2 می نماید. قیمت مصوب جدید برای سیمان فله شرکت 300.000 ریال و برای پاکتی 330.000 ریال است، خواهیم داشت:
72072000000= 3300+655200=25 درصد پاکتی
196560000000= 30.000+ 655200= 75 درصد فله
جمع کل فروش شرکت معادل 268632000000 ریال خواهد بود با توجه به سرمایه گذاری های شرکت در اوراق مشارکت و بورس اوراق بهادار تهران به نظر می رسد درآمد حاصل از سرمایه گذاری برای سال بعد حدود 30.000 میلیون ریال باشد.
در نتیجه جمع کل درآمد شرکت 298 میلیارد ریال است.
پیش بینی بودجه سال 83 (ارقام به ریال)
جمع درآمدها 298000000000
جمع هزینه ها 13568000000
جمع سود قبل از کسر مالیات 184432000000
این در حالیست که شرکت قرار است مبلغ 2 میلیارد تومان از مابه التفاوت نرخ ارز را که قرار است امسال دریافت کند در ؟؟؟ سال 83 لحاظ کند که برای هر سهم 37 تومان خواهد در نتیجه کل EPS امسال سیمان شاهرود برابر است با 378 تومان.
با فرض 13= P/E برای این شرکت قیمت سهم برابر است با 4914 تومان که بسیار توجیه خرید دارد. شایان ذکر است به علت مشخص نبودن واردات کلینگر برای سال 83، زیانی برای EPS در بالا منظور نشده است. به اعتقاد مسئولین شرکت در صورت انجام واردات کلینگر، شرکت توانایی وارد کردن محصول از کشور قزاقستان را خواهد داشت و حتی شرکت علاوه بر زیان، دارای سود می باشد.
یکی از سیاست های شرکت به گفته مسئولین شرکت رفتن به سوی تولید سیمان پوزولانی است و برای همین منظور گروهی از کارشناسان خبره در حوالی کارخانه در حال کنکاش برای استفاده از پوزلان در تولید سیمان هستند و در صورت موفقیت در این زمنه تولید و سود شرکت به نحو چشمگیری رسد می یابد. به نظر می رسد رسیدن به ظرفیت 3100 تن در سه ماهه آخر سال 83 و راه اندازی طرح توسعه شرکت در ابتدای سال 86 بازار اقبال مناسبی نسبت به سهم فوق پیدا نماید.
در صورت افزایش نرخ به میزان 20 درصد برای شرکت های سیمانی این سهم از رشد بالا برخودار خواهد بود.


 {play}media/sound/4-1-3_www.guilanfx.com.mp3{/play}

قدم دوم تشخیص شرکت های برتر
اما شما نیاز دارید که از میان شرکت های مختلف، شرکت های برتر را شناسایی نمایید. اکنون و به آرامی به مهمترین بخش از بررسی های تحلیلی و تصویفی فاندامنتال می رسیم. در این مرحله پس از انتخاب صنایع و طبقات برتر لازم است تا در بین آنان به دنبال شرکت هایی بگردیم که شاخص صنعت و طبقه خود باشند. برای این موضوع داشتن پیش زمینه های اطلاعات مالی می تواند کمک شایانی نماید. در همین راستا بنظر می رسد که رعایت توال زیرما را در انجا این موضوع یاری خواهد نمود:


 {play}media/sound/4-1-5_www.guilanfx.com.mp3{/play}

- بررسی گذشته شرکت:
تکنسین های بورس (چارتیست ها) معتقدند که گذشته در همه حال می تواند چراغ راه آینده باشد. این موضوع را می توان قابل اتکا دانست (چرا که به اندازه کافی از بنیان علمی برخودار است) و ما هم هرگز خود را از این اصل مستثنی نمی دانیم. در این بخش در نظر گرفتن رتبه نقدشوندگی و بازدهی که شرکت در طول سنوات قبل داشته، می تواند ملاک عمل جدی قرار گیرد.


  {play}media/sound/4-1-6_www.guilanfx.com.mp3{/play}

- رتبه نقدشوندگی:
رتبه نقدشوندگی در حقیقت نشان دهنده تمایل بازار به خرید یک سهم می باشد. شرکت هایی که دارای رتبه نقدشوندگی پایین هستند به نحوی این مطلب را به نمایش می گذارند که اگرچه برای خرید این سهم باید انتظار کشید، اما برای فروش آن نیاز به انتظار نیست و به حد کفایت تقاضا برای ان وجود دارد، به تعبیر کلی می توان رتبه نقدشوندگی را مطلوبیت بازار برای یک سهم نامدی و این رتبه نشان دهنده سیالیت و جاری بودن یک سهم خواهد بود.
روشن است که هیچ سرمایه گذاری هرگز تمایل ندارد، در سهامی سرمایه گذاری کند که فاقد قابلیت نقدشوندگی سریع باشد تا در صورت نیاز به وجه نقد و یا امکان تبدیل آن به سهمی دیگر زمان را از دست بدهد.


{play}media/sound/4-1-7_www.guilanfx.com.mp3{/play}

- بازده گذشته:
بازده در واقع مجموعه عایدیهای یک سهم در یک دوره زمانی است و از اجزاء زیر تشکیل یافته است:
الف- سود پرداختی به هر سهم
ب- مزایای سهام جایزه
پ- مزایای حق تقدم
ت- مابه التفاوت قیمت روز با قیمت پایه


{play}media/sound/4-1-8_www.guilanfx.com.mp3{/play}

- نسبت سهامداران:
در این بخش قصد داریم تا منافع ترکیب سهامداران را مورد بررسی قرار دهیم. طبعاً هر شرکتی دارای ترکیبی از طیف های مختلف سهامداران می باشد. ترکیبی از اشخاص حقیقی و حقوقی که دارای نسبت های مختلفی از مالکیت یک شرکت می باشند. توجه کنید در شرکت های سهامی، هر سهم می تواند دارای یک حق رأی باشد و این حق رأی زمانی اهمیت خود را نشان خواهد داد که تصمیماتی اساسی و بنیادی در پیش باشد، همانند تعیین هیئت مدیره، مدیرعامل، تغییر اساسنامه، افزایش سرمایه، تقسیم سود و ... بنابراین می بینیم که تمام موارد از اهمیت فوق العاده ای برای سهامداران جزء در پی خواهد داشت. طبعاً تأیید خواهید نمود که حضور یک تیم قوی سهامداران می تواند آینده یک شرکت را تضمین نماید.


 {play}media/sound/4-1-9_www.guilanfx.com.mp3{/play}

- بررسی های مالی:
هدف اصلی از تشکیل یک واحد تجاری کسب سود و منافع مورد انتظار می باشد که تأمین کننده خواسته های موسسین و سهامداران آن خواهد بود. بسیاری از عملکردهای شرکت دارای بازتابی مالی است که این بازتاب در قالب صورت های مالی اساسی و یادداشتهای ضمیمه آن منعکس می گردد و معمولاً گروهی از حسابداران با تجربه و معتمد سازمان بورس و اوراق بهادار در قالب تشکل های حسابرسی نسبت به صحت عملکرد و انطباق آن با استاندارها و مصوبات قانونی و عدم وجود انحرافات مؤثر که در راستای تأمین منافع سهامداران و شفاف سازی عملکرد شرکت ها انجام می گردد اظهار نظر خواهند نمود و از همه مهم تر اینکه نسبت های مالی ظرایفی است که در آن قدرت های نهفته یک شرکت را می توان جستجو نمود. اما مسلماً در خصوص بررسی های مالی نیاز به یک سری پیش زمینه های اولیه برای سهامداران به وضوح احساس می شود که در همین راستا سعی خواهیم نمود تا به زبانی ساده نسبت به تحلیل این نسبت ها و قبل از آن اقلام با اهمیت صورت های مالی ملاحظاتی را تقدیم نماییم.


{play}media/sound/4-1-10_www.guilanfx.com.mp3{/play}

- صورت های مالی اساسی:
صورت های مالی اساسی متشکل از ترازنامه، صورتحساب سود و زیان، صورت گردش وجوه و یادداشت های ضمیمه می باشد که عموماً قبل از تصویب، توسط مجمع عمومی شرکت ها، توسط موسسات حسابرسی در جهت انطباق با استانداردهای حسابداری، اساسنامه و همچنین قانون تجارت مورد ارزیابی قرار گرفته که اظهار نظر حسابرس به عنوان یکی از ملحقات اساسی و با اهمیت صورت های مالی برای استفاده کنندگان آن تلقی می گردد. (در این فصل ، بخش های مختلف صورت-های مالی را تجزیه و تحلیل خواهیم نمود)


 {play}media/sound/4-2-1_www.guilanfx.com.mp3{/play}

قدم سوم: تجزیه و تحلیل صورت های مالی
در فصل قبلی انواع مختلف صورت های مالی را معرفی و بصورت کامل شما را با آنها آشنا نمودیم. بکارگیری تجزیه و تحلیل صورت های مالی مستلزم این است که شما با صورت های مالی آشنایی داشته باشید. این بخش از اساسی ترین مراحل فعالیت شما می باشد. یکی از هدف های اساسی اولیه از تنظیم گزارشات و صورت های مالی که شرکت ها ارائه می کنند، فراهم نمودن اطلاعات مفید برای اتخاذ تصمیم است. تصمیم گیرندگان و استفاده کنندگان از اطلاعات مالی مانند سهامداران، سرمایه گذاران، اعتبار دهندگان، مدیران به این امر که صورت های و گزارشات مالی براساس اصول پذیرفته شده حسابداری تهیه و تنظیم شده اند، آگاهی دارند و این دلگرم کننده و اطمینان بخش است. تجزیه و تحلیل صورت های مالی، ابزارها و تکنیک هایی هستند که تحلیل گر بنیادی را قادر می سازند تا صورت های مالی گذشته و حال را با هم مقایسه کرده، به طوری که بتواند وضعیت مالی و عملیاتی شرکت را ارزیابی نموده و ریسک های بالقوه آتی را برآورد نماید. تجزیه و تحلیل صورت های مالی می تواند اطلاعات با ارزشی از جمله:
روندها- همبستگی- کیفیت- سود هر سهم- نقاط ضعف و قدرت هر شرکت و چگونگی وضعیت مالی آن را به ما ارائه دهد. اما این تجزیه و تحلیل دارای مراحل مختلفی است که شما با طی نمودن آن درصد بازدهی سرمایه گذاری خود را بصورت علمی افزایش می دهید. همیشه تجربیات گذشته، راهنمای عالی برای انجام برنامه های آینده می باشد. نتیجه عملیات و وضعیت مالی سال های گذشته هر موسسه در صورت های مالی شرکت نمایان شده است. بنابراین صورت های مالی سال های قبل مملو از تجارب گذشته هستند و تجزیه و تحلیل صورت های مالی سال های گذشته، به شما این امکان را می-دهد که برنامه های مالی و کاری و اجرای آنها را در سال جاری و سال های آینده پیش بینی نمایید.


{play}media/sound/4-2-2_www.guilanfx.com.mp3{/play}

مراحل تجزیه و تحلیل صورت های مالی
مرحله اول: تعیین اهداف تجزیه و تحلیل
شما به عنوان یک تحلیل گر بنیادی، ابتدا باید مشخص کنید که هدفتان از تجزیه و تحلیل صورت های مالی چیست. معمولاً هدف سرمایه گذاران از این بخش، مشخص نمودن قدرت سودآوری- سود هر سهم- سود تقسیم هر سهم می باشد.


{play}media/sound/4-2-3_www.guilanfx.com.mp3{/play}

مرحله دوم: انتخاب اطلاعات مالی
شما برای رسیدن به اهداف خود باید اطلاعات مالی را از صورت های مالی که شرکت ها ارائه می دهند گردآوری نمایید. اما چه نوع اطلاعاتی را نیاز خواهید داشت تا شما را در تصمیم گیریتان کمک نماید و درصد ریسک شما را کاهش دهد. سهامداران و سرمایه گذاران به ارزش اسمی- ارزش واقعی سهام- قدرت سودآوری- بازده و سود هر سهم- سود تقسیمی هر سهم علاقمند هستند. بنابراین باید اقلامی که منتهی به اطلاعات مالی فوق می شوند را گردآوری کنید.


{play}media/sound/4-2-4_www.guilanfx.com.mp3{/play}

مرحله سوم: تعیین رابطه بین اطلاعات مالی
توجه داشته باشید که هر یک از اقلامی که در صورت های مالی شرکت ها وجود دارد، تنها کمیت مربوط به ماهیت خود را نشان می دهد و هیچ یک از آنها نمی تواند کیفیت موجود خود را نشان دهد. مثلاً اگر سود هر سهم شرکتی 1000 ریال تعیین شده باشد، عدد 1000 ریال تنها میزان سود هر سهم را که شرکت طی یک دوره مالی کسب نموده است را نشان می دهد اما چیزی در مورد روند فعالیت مطلوب و یا نامطلوب سودآوری شرکت برای شما مشخص نمی کند. اما اگر متوسط قیمت سهام شرکت طی دوره در دست باشد، با مقایسه سود هر سهم با متوسط قیمت سهام شرکت طی دوره، می توان نتیجه فعالیت شرکت را ارزیابی نمود و اگر این اعداد و ارقام با اعداد و ارقام سال یا سال های قبل نیز مقایسه شوند، ارزیابی دقیق تری از شرکت به دست ما خواهد رسید. بنابراین بعد از اینکه اقلام و اطلاعات مالی جمع آوری شدند، شما باید بین این اطلاعات و ارقام مالی ارتباط صحیح قابل درکی ایجاد نمایید.


{play}media/sound/4-2-5_www.guilanfx.com.mp3{/play}

مرحله چهارم: تفسیر و ارزیابی نتایج حاصل از ارتباطات تعیین شده
بدون شک هدف شما به عنوان یک سهامدار حرفه ای از تجزیه و تحلیل صورت های مالی، ارائه پاسخ به سوالاتی است که در رابطه با نحوه کار و وضعیت مالی یک شرکت مطرح می شود. این سوالات چه هستند؟
الف- توانایی شرکت در استفاده از امکانات موجود در جهت تحصیل سود چگونه است؟
ب- آیا وضعیت مالی شرکت مطلوب است و روند فعالیت آن رضایت بخش می باشد؟ برای پاسخگویی به این سوالات و سوالات شبیه به ان چه کار باید انجام داد؟
همانطور که گفته شد، شما به عنوان یک حلیل گر بنیادی اقدام به گردآوری و ایجاد ارتباط بین اقلام نموده و نتایجی را بدست می آورد. حال با توجه به نتایج بدست آمده و برنامه ریزی های آینده شرکت و در نظر گرفتن وضعیت شرکت های مشابه دیگر، براساس تفکر و استنباط خود نسبت به میزان موفقیت با نقاط ضعف شرکت، باید اظهار نظر نمایید. نتایج تجزیه و تحلیل به صورت خلاصه و تفسیری می باشد. این نتایج و تفسیرها در جهت اتخاظ تصمیمات سرمایه گذاری مورد استفاده قرار می گیرند. اما همانطور که قبلاً ذکر شد یک تحلیل گر حرفه ای سهام باید دارای شرایط به خصوصی باشد. از جمله آشنایی با فعالیت های بازرگانی و اقتصادی- دارا بودن اطلاعات مالی- آشنایی با صورت های مالی، که در فصول قبل شما را با تمامی این اصطلاحات آشنا نموده ایم و همچنین ابزارها و تکنیک های تجزیه و تحلیل صورت های مالی که در فصل بعد شما آموزش داده می شود.