فصل دوم-مفاهیم پایه در معاملات

  • گیلان بورس GuilanFX

فهرست مطلب

بخش اول: مقدمه

یکی از مهم ترین مسائل برای فعالان بازار ارز این است که درک درستی از نحوه انجام معاملات داشته باشند. در این فصل تمام مفاهیم پایه درباره تجارت در بازار ارز بین الملل را خواهید خواند.همچنین می آموزید که با چه نرخی باید خرید و فروش کرد، نحوه عمکرد لوریج چگونه است، نرخ جفت های ارزی چگونه نمایش داده می شود و بسیاری موارد دیگر.
فصل دوم شامل شش بخش زیر می باشد:

بخش اول: مفاهیم ابتدایی- مفاهیم اساسی و پایه در بازار ارز بین الملل
بخش دوم:
مظنه مستقیم/غیر مستقیم و ارز پایه/متغیر در جفت ارزی -  آیا تا به حال فکر کرده اید که چرا دلار آمریکا در برخی از جفت های ارز، ارز اول و در برخی ارز دوم است؟  
بخش سوم:
لات، پیپ و اسپرد - در این بخش، راه آسانی می آموزید که با استفاده از آن ارزش یک پیپ جفت های ارزی را محاسبه کنید و پاسخ این سوال ها که چرا جفت های ارزی اسپرد دارند و تاجرها می توانند با چه حجم هایی معامله می کنند، را می فهمید.
بخش چهارم:
مارجین (لوریج) -این بخش به یکی از مهم ترین مزایای بازار ارز می پردازد، بدون دانستن این نکته هرگز نباید وارد بازار ارز بین الملل شوید.
بخش پنجم:
سود تمدید - نمی خواهید در بازار ارز بین الملل سرمایه گذاری بلندمدت کنید؟ در این بخش می آموزید که کدام جفت ارزی سود روزانه هم دارد.
بخش ششم:
انواع سفارشات - استراتژی های متفاوت، راه های ورود و خروج متفاوت هم می طلبد. در این بخش می فهمید که کدام نوع سفارش ورود و خروج برای شما مناسب تر است.
خلاصه فصل و پاسخ سوالات:
در این بخش که در همه فصل ها تکرار شده است، می توانید خلاصه ای از مباحث فصل و سوالاتی برای سنجش آمادگی  شروع فصل بعدی به همراه پاسخ سوالاتی که در طول فصل مطرح شده را بخوانید.


کدهای ایزو

مانند سهام، ارزها هم با نام های کاملشان خوانده نمی شوند بلکه برای سهولت در استفاده و ارجاع نام این ارزها کوتاه شده است.
سازمان بین المللی استاندارد (ISO) برای هر ارز یک نام اختصاری تعریف کرده است که کد ایزو نام دارد. کد ایزو هر ارز از سه حرف تشکیل شده است:

دو حرف اول این کدها، اختصار نام کشوری هستند که ارز به آن تعلق دارد؛
حرف سوم کدها، همان حرف اول اسم ارز است (دلار، یورو و ...)

علاوه بر کد ایزو، معمولاً هر ارزی یک نام مستعار هم دارد که در میان اهالی بازار ارز رایج است.

کد ایزو هفت ارز اصلی

ارزهای اصلی

کد ایزو

نام مستعار

یورو

EUR

-

فرانک سوئیس

CHF*

Swissy

دلار استرالیا

AUD

Aussie

دلار کانادا

CAD

Goose , Loonie

پوند انگلیس

GBP

Sterling , Cable

دلار امریکا

USD

Greenbank , Buck

ین ژاپن

JPY

Jap

جدول 1

* CHF، CH مخفف نام لاتین کشور سوئیس (Confederatio Helvetica) است. چون در این کشور 4 زبان رسمی وجود دارد، از نام لاتین برای ساخت اختصار این ارز استفاده شده است.

هفت ارز اصلی

85% معاملاتی که در بازار ارز بین الملل انجام می شود (حجم معاملاتی)، روی هفت ارز اصلی است. به عبارت دیگر، این هفت ارز در 85% پوزیشن ها، مورد معامله هستند.

حجم معاملاتی هر ارز

ارز

سهم

دلار امریکا

89%

یورو

37%

ین ژاپن

20%

پوند انگلیس

17%

فرانک سوئیس

6%

دلار استرالیا

6%

دلار کانادا

4%

سایر ارزها

21%

جمع کل

200%

جدول 2*

* منبع : بانک جهانی
* از آنجایی که هر معامله یا مبادله ارزی، روی دو ارز یا یک جفت ارزی صورت می گیرد، جمع کل 200 درصد است.

جفت ارزی به مثابه وسیله و ابزار

برای درک بهتر جایگاه جفت ارزی در بازار ارز ، می توان آنها را به عنوان وسیله یا مورد معامله در نظر گرفت. به عنوان مثال، شما فکر می کنید در چند روز آینده یورو گران خواهد شد، به همین خاطر یورو (جفت ارزی EUR/USD) را لانگ (Buy) می کنید. درواقع کاری که شما انجام داده اید این است که یورو خریده و دلار امریکا را فروخته اید. اما چون در این معامله، یورو وسیله اصلی و هدف معامله است، می گوییم شما یورو را لانگ (Buy) کرده اید.
از طرف دیگر، اگر گمان کنید که قرار است ارزش دلار امریکا افزایش یابد، یورو (جفت ارزی EUR/USD) را شورت (Sell)  می کنید. در این معامله شما دلار خریده اید و یورو فروخته اید. پس در این حالت شما یورو را شورت  (Sell) کرده اید.


مظنه مستقیم و غیر مستقیم

نرخ ارز داخلی در مقایسه با ارزهای دیگر (اغلب دلار آمریکا) با دو روش مستقیم و غیر مستقیم محاسبه می شود.
روش مستقیم: میزان مورد نیاز از ارز داخلی برای خریدن یک واحد یکی از ارزهای اصلی (اغلب دلار امریکا)
روش غیرمستقیم: مقدار ارز داخلی دریافتی هنگام فروش یک واحد یکی از ارزهای اصلی.

فرض کنید که ارز داخلی شما یورو است، بدین ترتیب تعیین نرخ یورو در مقابل دلار امریکا به شکل زیر خواهد بود:
روش مستقیم: USD/EUR - چند یورو برای خرید یک دلار لازم است.
روش غیرمستقیم: EUR/USD – چند دلار برای خرید یک یورو لازم است.

 به بیان ساده تر، اغلب اوقات دلار آمریکا به عنوان ارز خارجی مقابل در نظر گرفته می شود. پس می توان هفت ارز اصلی را بر حسب نحوه محاسبه نرخ به دو دسته تقسیم کرد:

ارزهای مستقیم
- USD/JPY
-   USD/CAD
-  USD/CHF

ارزهای غیرمستقیم
- EUR/USD
- GBP/USD
- AUD/USD

همانطور که در بالا می بینید، کشورهای ژاپن، کانادا و سوئیس برای محاسبه نرخ ارز از روش مستقیم و کشورهای منطقه یورو، انگلستان و استرالیا از روش غیرمستقیم استفاده می کنند.

ارز پایه و متغیر در جفت ارزی
ارز اول در جفت ارزی را ارز پایه می نامیم. ارز دوم هم ارز متغیر یا دومین ارز نام دارد. این نکته را به یاد داشته باشید که نرخ یک جفت ارزی همیشه آن میزان از ارز متغیر است که برای خرید یک واحد از ارز اول مورد نیاز است. به مثال زیر توجه کنید:

EUR/USD = ارز پایه (یورو)/ ارز متغیر (دلار امریکا)
نرخ این جفت ارزی برابر است با مقدار دلاری که برای خرید یک واحد یورو مورد نیاز است. پس اگر نرخ جفت ارزی EUR/USD 1.2520 باشد،1.2520دلار برای خرید یک یورو لازم است. برای سایر جفت های ارزی هم به همین ترتیب است.
اگر نرخ USD/JPY 110.05 باشد، برای خرید یک دلار 110.05 ین لازم است.


اندازه لات (lot)
لات، واحد معاملاتی در بازار ارز بین الملل است . در بازار ارز ، می توان معاملات از طریق لات با سایز استاندارد، کوچک، میکرو و متغیر انجام داد.
لات استاندارد: لات استاندارد معادل 100000واحد از ارز پایه است. (میزان مارجین (یا ودیعه) مورد نیاز برای باز کردن پوزیشن یا شروع معامله با سایز لات استاندارد به میزان لوریجی که استفاده کرده اید، بستگی دارد)
لات کوچک: لات کوچک معادل 10000واحد از ارز پایه است. (ده برابر کوچکتر از لات استاندارد)لات میکرو: لات میکرو معادل 1000واحد از ارز پایه است. (ده برابر کوچکتر از لات کوچک و صد برابر کوچکتر از لات استاندارد)
لات متغیر: برخی از کارگزاران در بازار ارز ، این امکان را به تجار می دهند که لات پوزیشن را بر اساس میزان نیازشان انتخاب کنند. به عنوان مثال، تاجر می تواند معامله ای با لات 2.644 یا 58.69 واحد از ارز پایه آغاز کند. به این ترتیب تاجر می تواند تا لحظه آغاز معامله، حجم معامله را تغییر دهد.

برای درک بهتر مفهوم لات به مثال زیر توجه کنید:
تاجری جفت ارزی EUR/USD را با نرخ 1.4530 لانگ می کند. حالا حجم معامله این تاجر را با سایز لات های مختلف بررسی می کنیم:
لات استاندارد: تاجر 100000 یورو به قیمت 145300 دلار امریکا خریده است.
لات کوچک: تاجر 10000 یورو به قیمت 14530 دلار خریده است.
لات میکرو: تاجر 1000 یورو به قیمت 1453 دلار خریده است.
لات متغیر: تاجر 34644 یورو خریده است. حالا نوبت شماست که حساب کنید برای این معامله چند دلار خرج شده است؟(پاسخ در پایان فصل)

پیپ (Pip)
به کمترین مقدار افزایش قیمت یک جفت ارزی، پیپ می گویند. پیپ مخفف عبارت price interest point به معنای واحد افزایش قیمت است. برای بسیاری از ارزها، یک پیپ برابر یک ده هزارم نرخ است (10000÷1). البته جفت ارزی USD/JPY از این قاعده مستثناست و یک پیپ این ارز برابر یک صدم نرخ است( 100÷1 )
در جفت ارزی EUR/USD تغییر نرخ از 1.2532 به 1.2553 معادل 21 پیپ است؛ در حالیکه تغییر نرخ جفت ارزی USD/JPY از 110.05به 111.10 معادل 105پیپ است.
اگرچه اکثر سکوهای معاملاتی (پلتفرمهای معملاتی ) ارزش یک پیپ را بطور خودکار محاسبه می کنند، اما آگاهی از نحوه محاسبه ارزش پیپ مهم است.

محاسبه ارزش یک پیپ در جفت ارزی USD/JPY به صورت زیر انجام می شود:
همانطور که پیشتر گفتیم، یک پیپ ین برابر است با 0.01 ین.
نرخ USD/JPY = 116.87
0.000086=0.01÷116.87
این رقم ارزش یک پیپ در معامله ای با حجم 1 است، در معامله ای با لات استاندارد:
8.6 =100000×0.000086 پس ارزش هر پیپ در معامله ای با لات استاندارد برابر است با 8.6 دلار.

محاسبه ارزش یک پیپ در جفت ارزی EUR/USD به صورت زیر انجام می شود:
همانطور که پیشتر گفتیم، یک پیپ یورو برابر است با 0.0001 یورو.
نرخ یورو/دلار = 1.2316
0.000081=0.0001÷1.2316
این رقم ارزش یک پیپ در معامله ای با حجم 1 است، برای محاسبه ارزش هر پیپ در معامله با لات استاندارد، باید مانند مورد قبل عمل کنیم.
در هر دو مثال ذکر شده، ما ارزش یک پیپ از ارز پایه را حساب کردیم، برای محاسبه ارزش یک پیپ دلار آمریکا یا ارز متغیر یک مرحله دیگر هم به محاسباتمان اضافه می شود. باید ارزش یک پیپ ارز پایه را در نرخ جفت ارزی ضرب کنید، بدین ترتیب ارزش یک پیپ ارز متغیر هم بدست می آید:
0.0001=0.000099=0.000081×1.2326
مانند سایر محاسبات اعشاری، می توانیم رقم بدست آمده را رند کنیم.

باز هم یادآور می شویم که رقم بدست آمده از محاسبه بالا، ارزش یک پیپ در معامله ای با حجم 1 است. اگر لات معامله کوچک باشد، 1= 0.0001×1000 پس ارزش هر پیپ، ا دلار آمریکا خواهد بود ( و برای معامله ای با لات استاندارد، این رقم 10 ولار به ازای هر پیپ است).
اگر یکبار دیگر و با دقت بیشتری مراحل بالا را مرور کنید، حتماً شما هم می توانید راه آسانتری برای محاسبه ارزش هر پیپ پیدا کنید. حتماً متوجه شدید که در آغاز محاسبه یک تقسیم انجام دادیم 0.000081 = 0.0001 ÷ 1.2316 و سپس حاصل این تقسیم را دوباره در نرخ ارز ضرب کردیم 0.000099=1.2316×0.000081 با توجه به اینکه این ضرب و تقسیم یکدیگر را خنثی می کنند، می توانیم از این دو مرحله چشم پوشی کنیم. برای اینکار باید نسبت یک پیپ به نرخ ارز را در حجم معامله یا لات معامله ضرب کنیم. همانطور که می بینید فرمول محاسبه ارزش پیپ بسیار ساده تر شد. البته این فرمول خلاصه فقط برای جفت های ارزی مستقیم (جفت هایی که ارز متغیرشان، دلار آمریکاست) عمل خواهد کرد.پس برای محاسبه جفت های ارزی غیرمستقیم مثل EUR/USD باید از فرمول کامل محاسبه استفاده کرد.

تذکر: هنگام معامله با جفت های ارزی مستقیم (مثل EUR/USDو(GBP/USD همیشه ارزش یک پیپ در لات استاندارد 10 دلار و در لات کوچک 1 دلار است.
این قسمت نسبت به سایر توضیحات کمی پیچیده شد. برای اطمینان از اینکه نحوه محاسبه ارزش پیپ را کامل آموخته اید، این تمرین را حل کنید: اگر در معامله روی جفت ارزی USD/JPY، ارزش هر پیپ 10 دلار باشد، این جفت ارزی با چه نرخی خریداری شده است؟(پاسخ در پایان فصل)

اسپرد بید / اسک

قیمت ارزها با اسپرد (spread) بیان می شود. در واقع اسپرد ما به التفاوت قیمت خرید و فروش ارز است ( همان چیزی که انگیزه تجارت در بازار ارز است).
بید (Bid) قیمتی است که بازار یا به عبارت دقیق تر کارگزار حاضر است برای خرید ارز بپردازد؛ تاجر هم ارز را با آن قیمت می فروشد.
اسک (Ask) قیمتی است که کارگزار حاضر است ارز را با آن بفروشد؛ تاجر هم ارز را با آن قیمت می خرد.
در بازار ارز مرسوم است که قیمت جفت های ارزی به شکل زیر اعلام شود :
EUR/USDاسپرد = 31/1.2528=3 پیپ
نرخ بید 1.2528 است.دو رقم بعد از ممیز (31) را جایگزین دو رقم آخر قبل از ممیز (28) کنید تا نرخ اسک بدست بیاید.
نرخ اسک 1.2831 است.اعلام قیمت برای جفت های ارزی که یکی از ارزهای آن ین ژاپن(JPY) است، کمی متفاوت است:
USD/JPY اسپرد =48/116.45= 3 پیپ
بید : 116.45   اسک : 116.48
مقدار اسپرد هم می تواند ثابت باشد و هم متغیر. در اکثر موارد و در شرایط عادی مقدار اسپرد ثابت است. اما هنگامی که نوسانات بازار افزایش پیدا می کند (مثلاً در آستانه انتشار یک اعلامیه یا آمار مهم)، ممکن است مقدار اسپرد افزایش پیدا یابد.
 آیا می دانید چرا مقدار اسپرد جفت های ارزی فاقد دلار بیشتر از جفت های اصلی است؟ مثلاً اسپرد جفت ارزی EUR/USD معمولاً 2 تا 3 است درحالیکه اسپرد GBP/JPY اغلب 4 تا 5 است. یا جفت های ارزی نامتعارف USD/MXN که مقدار اسپردشان به 40 می رسد. دلیل این اختلاف چیست؟(پاسخ در پایان فصل)

بررسی یک معامله نمونه
برای مرور آنچه در این بخش آموخته اید، یک معامله را به عنوان نمونه با هم بررسی می کنیم:
نرخ یورو 18/1.2315 EUR/USD =است . این نرخ به این معناست که شما می توانید یک یورو را به قیمت 1.2315دلار بخرید و یا به قیمت 1.2318 دلار بفروشید. اما در بازار ارز بین الملل باید مقدار بیشتری خرید کنید. می توانید با 100000 یورو آغاز کنید.
برداشت شما از مجموع شرایط بازار این است که یورو ارزان شده است، پس جفت ارزی EUR/USD را با لات استاندارد (100000 یورو )لانگ می کنید (یورو می خرید و دلار آمریکا را می فروشید). اکنون شما 100000 یورو خریده اید و بابت آن123180 دلار پرداخته اید (همانطور که می بینید قیمت بر اساس نرخ اسک محاسبه شده است).
همه چیز طبق پیش بینی شما پیش می رود، ارزش یورو در بازار افزایش پیدا می کند و شما تصمیم می گیرید این پوزیشن را ببندید (معامله را پایان دهید).
اکنون نرخ جفت ارزی EUR/USD برابر 63/1.2360 است. حالا برای رسیدن به سود باید 100000 یوروی خریداره شده را بفروشید. 100000 یورو را با نرخ 1.2360 (این بار قیمت بر اساس نرخ بید محاسبه شده است) می فروشید و 123600 دلار دریافت می کنید.
در این پوزیشن، شما یورو را با نرخ 1.2318 (123180دلار) خریدید و با نرخ 1.2360 (123600دلار) فروختید. در طول این پوزیشن، نرخ یورو 42 پیپ افزایش یافته است. اگربخواهیم این افزایش را با واحد دلار حساب کنیم:
420= 123180- 123600
 پس شما در این معامله، 420 دلار سود کرده اید که برای شروع خیلی هم عالی است.


اگر خسته هستید، بهتر است کمی استراحت کنید. این بخش به تمرکز زیادی نیاز دارد.

معامله اعتباری یا مارجین

برخلاف سایر بازارهای مالی که در آنها برای انجام معامله، باید کل مبلغ معامله را در حسابتان داشته باشید، در بازار ارز بین الملل داشتن مبلغ ودیعه یا مارجین (margin) برای انجام معامله کافی است. بقیه مبلغ مورد نیاز توسط کارگزار یا بروکر شما تامین می شود (درواقع شما این مبلغ را از کارگزارتان قرض کرده اید).

مقدار اعتبار اهرمی یا لوریج (leverage) بسته به میزان خطرپذیری معامله و پیشنهاد کارگزار می تواند تا 1:400 افزایش یابد. 1:400 به این معناست که برای بازکردن یک پوزیشن یا انجام یک معامله، شما فقط به 400/1 کل مبلغ معامله (به علاوه ضرر شناور) نیاز دارید. به عبارت دیگر فقط با داشتن %0.25 درصد کل مبلغ معامله در حسابتان، می توانید معامله کنید.

به عنوان مثال، اگر بخواهید یک معامله با لات استاندارد (برابر یا 100000 واحد از ارز پایه) را با لوریج 400:1 انجام دهید، فقط به 250 واحد از ارز پایه نیاز دارید (250=400÷100000)

دقت کنید، معامله با لوریج بالا می تواند منجر به ضررهای بسیار بالا شود، همانطور که ممکن است منجر به سودهای بسیار بالا شود. در این باره بعداً بیشتر صحبت خواهیم کرد.

جدول تطبیقی لوریج

لوریج

درصد موردنیاز برای یک لات

مبلغ موردنیاز برای لات استاندارد (100000)

مبلغ مورد نیاز برای لات کوچک (10000)

400:1

%0.25

250

25

200:1

%0.50

500

50

100:1

%10

1000

100

50:1

%2

2000

200

25:1

%4

4000

400

جدول 3

درباره معاملات مارجین، باید دو نکته را مدنظر قرار داد:

1. معاملات مارجین این امکان را به شما می دهد که خطرپذیری سرمایه تان را تا حد ممکن پایین بیاورید، چون برای انجام معامله مبلغ کمی از کل مبلغ مورد معامله لازم است.

2. هرچه از لوریج بیشتری استفاده کنید، درصد بیشتری از سرمایه تان را در معرض خطر قرار داده اید. در ادامه دوره در این باره بیشتر خواهید آموخت.

خطای مارجین یا مارجین کال

مارجین کال (margin call) بزرگترین دشمن تجار است. متاسفانه بیشتر تاجران و سرمایه گذاران مارجین کال را تجربه می کنند؛ برخی به خاطر تکنیک های ضعیف مدیریت سرمایه (یا استفاده نکردن از آن) و برخی هم به خاطر عدم آشنایی با مارجین کال.

یک تاجر هنگامی مارجین کال دریافت خواهد کرد که موجودی حسابش کمتر از حاشیه امن (maintenance margin) باشد (سرمایه موردنیاز برای شروع یک معامله، برای مثال 250 با مارجین 400:1). به جدول بالا نگاهی بیاندازید.

اگر مارجین کال دریافت کنید، کارگزارتان تمام معاملات شما را خواهد فروخت (در پوزیشن های کوتاه، معاملات را دوباره می خرد).

اما چگونه؟ بیایید کمی دقیق تر شویم و حاشیه امن را محاسبه کنیم.

چگونه حاشیه امن را محاسبه کنیم؟

اگرچه کارگزاران برای محاسبه مقدار حاشیه امن از نرم افزار استفاده می کنند، اما بهتر است بدانیم حاشیه امن چگونه محاسبه می شود.

یک تاجر جفت ارزی EUR/USD را با نرخ 1.2318 در حجم یک لات استاندارد لانگ(Buy)  می کند. برای این پوزیشن از لوریج 100:1 یا % 1 استفاده می کند.

او 100000 یورو را به قیمت 123180 دلار خریده است پس حاشیه امن این پوزیشن 1231.80 دلار است (%1×123180).

اگر این تاجر از لوریج 200:1 یا % 0.5 استفاده کرده بود، حاشیه امن او 6159 دلار می شد (%0.5×123180).

برای ارزهای مستقیم (یا جفت های ارزی که ارز پایه آنها دلار آمریکاست) محاسبه حاشیه امن ساده تر است. از آنجا که معامله با دلار انجام شده است، فقط کافی است درصد آن را با روش زیر بدست آوریم:

اگر تاجری جفت ارزی USD/CHF را در حجم یک لات استاندارد و با نرخ 1.1445 لانگ کند و از لوریج 100:1 استفاده کند؛

100000 دلار آمریکا خریده است و برای آن114450 فرانک پرداخته است. پس حاشیه امن این معامله 1000 دلار است (%1 ×100000).

بیایید یک مثال واقعی تر را با هم بررسی کنیم:

تاجری یک حساب در بازار ارز بین الملل نزد یک کارگزار باز می کند. ارزش سپرده اولیه او در حساب تجاری اش 4000 دلار است. او تصمیم می گیرد که یورو را با نرخ 1.2318 در حجم دو لات استاندارد لانگ کند (جفت ارزی EUR/USD). ارزش این پوزیشن برابر 246360دلار است ($246360=2×$123180).

برای این پوزیشن از لوریج 100:1 استفاده شده است، پس حاشیه امن 2463.6 دلار خواهد بود ($2463.6=100÷ $246360).

صبح روز بعد تاجر نگاهی به چارت می اندازد .... نه! یورو به شدت سقوط کرده است. وقتی سکوی معاملاتی اش را باز می کند، متوجه می شود که موجودی حسابش 2463.60 دلار است. نتیجه تغییرات فوق این است که تاجر مارجین کال دریافت کرده است.

وقتی که این تاجر تصمیم گرفت که با حجم دو لات استاندارد معامله کند، حاشیه امن او تا 2463.60 بالا رفت و فقط 1536 دلار برای جبران ضررهای احتمالی در حسابش باقی ماند. 100 پیپ افزایش ارزش یورو در دو لات استاندارد برابر است با 2000 دلار. آن شب یورو 113 پیپ سقوط کرد و همه پوزیشن های تاجر توسط کارگزارش بسته شد.

حالا نوبت شماست که محاسبه کنید. اگر این تاجر از لوریج های زیر استفاده کرده بود، چه می شد؟(پاسخ در پایان فصل)

400.1؟

200:1؟

50:1؟

25:1؟

مثال بالا به خوبی خطرات و مزایای لوریج را نشان می دهد.


 به طور معمول تاریخ سررسید معاملات در بازار ارز ، دو روز است. تاریخ سررسید جدید هم معمولاً بعد از ساعت 17 به وقت استاندارد شرقی آغاز می شود. هنگامی که یک معامله تجاری در پایان روز بسته می شود و در آغاز روز تجاری بعدی باز می شود، ممکن است تاجر به خاطر تفاوت میان نرخ بهره ارزهای جفت ارزی مقداری سود کند، که به آن سود تمدید (Rollover) می گویند.

برای مثال، اگر یک تاجر پوزیشنی(معامله ای) را روز سه شنبه باز کند و آن را تا روز سه شنبه باز نگه دارد، تاریخ سررسید آن پنج شنبه خواهد بود.

 سود تمدید سه گانه

 اگر تاجری یک پوزیشن را در روز چهارشنبه باز کند و آن را تا روز پنج شنبه باز نگه دارد، تاریخ سررسید این پوزیشن روز شنبه خواهد بود. اما از آنجاییکه بازار ارز بین الملل روز شنبه تعطیل است، پوزیشن در روز دوشنبه بسته خواهد شد. سود یا ضرر ناشی از تفاوت نرخ بهره در این سه روز را سود تمدید سه گانه می نامیم.

 نحوه تاثیر نرخ بهره روی سود و زیان

نوع معامله

خروجیپوزیشن لانگ (خرید)

اگر تاجر ارزی را خریده باشد که نرخ بهره بیشتری دارد، سود می کند
(مثل GBP/JPY)

اگر تاجر ارزی را خریده باشد که نرخ بهره کمتری دارد، ضرر می کند
(مثل EUR/USD)

پوزیشن شورت (فروش)

اگر تاجر ارزی را که نرخ بهره بیشتری دارد بفروشد، ضرر می کند
(مثل GBP/JPY)

اگر تاجر ارزی را بفروشد که نرخ بهره کمتری دارد، سود می کند
(مثل EUR/USD)

جدول 4

 

مثالی برای سود تمدید

تاجری جفت ارزی USD/JPY را با نرخ 111.50 لانگ می کند (با حجم دو لات استاندارد و پیش از ساعت 17). این پوزیشن روز بعد بسته شد.

 اگر نرخ بهره به شرح زیر باشد:

= US3.5%

 Japan =0.15%

 فرمول محاسبه سود تمدید دلار

 18.61=200000×(0.035-0.015)÷360

 $18.61=[360÷ (0.0015-0.035)]$200000

 در محاسبه بالا، از عدد $200000 استفاده شده است، چون دو معامله انجام شده است.

 عدد 360 هم به این دلیل آمده است که نرخ بهره بصورت روزانه پرداخت می شود. چون این پوزیشن تنها یک روز باز مانده است باید آن را بر 360 تقسیم کنیم (تبادلات مالی در طول سال را به 360 روز گرد می کنند).

فرمول محاسبه سود تمدید ین ژاپن

 JPY 2075.14 =22300000×(0.035-0.015)÷360

$ 100000 =JPY 11150000به ازای هر لات پس:

22300000=2لات×11150000

عدد 360 هم به این دلیل آمده است که نرخ بهره بصورت روزانه پرداخت می شود. چون این پوزیشن تنها یک روز باز مانده است باید آن را بر 360 تقسیم کنیم (تبادلات مالی در طول سال را به 360 روز گرد می کنند).

 

نرخ بهره جفت های ارزی (نوامبر 2012)

ارز

نرخ بهره

USD

%3.50

EUR

%4.00

GBP

5.50%

JPY

%0.50

CHF

%3.25-2.25

CAD

%4.00

AUD

%6.75

جدول 5

 


سفارشات

 روش های مختلفی برای ورود و خروج یک تاجر به بازار فارکس وجود دارد. بسته به استراتژی تجارت یک تاجر، روش ورود و خروج وی نیز به بازار متفاوت است.

 

سفارشات ورود

چندین راه برای ورود و خروج یک تاجر به بازار وجود دارد. در واقع برنامه ریزی یا استراتژی تجارت و سرمایه گذاری است که نحوه ورود و خروج از بازار را مشخص می کند.

 

انواع سفارشات ورود

سفارش در قیمت بازار (Market order ) - سفارشی است که بر مبنای آن کارگزار یک جفت ارزی را با نرخ بازار برای شما می خرد یا می فروشد. مثلاً اگر نرخ EUR/USD 41/1.2538 باشد، با این نوع سفارش پوزیشن لانگ (buy) با نرخ 1.2541 و پوزیشن شورت با نرخ 1.2538 صورت می گیرد.

سفارش محدود (Limit order) - این نوع سفارش به شما این امکان را می دهد که با نرخی کمتر از نرخ جاری (در پوزیشن لانگ) یا با نرخی بیشتر از نرخ جاری (در پوزیشن شورت) وارد بازار شوید. این نوع ورود به بازار معمولاً برای پیاده کردن استراتژی دامنه محدود (range bound) و یا تاجرانی که از استراتژی بازگشت (retracement) استفاده می کنند، کاربرد دارد.

استراتژی دامنه محدود (range bound) یعنی خرید پایین تر و فروش بالاتر از یک کانال قیمت خاص باشد.

استراتژی بازگشت (retracement) یعنی تاجر پیش از ورود به بازار منتظر کاهش قیمت (در پوزیشن های لانگ) یا افزایش قیمت (در پوزیشن های شورت) بماند. البته این تغییرات موقتی هستند و در روند کلی تاثیر ندارند.

سفارش ورود توقفی (Stop entry order) – با این نوع سفارش، هنگام خرید با نرخی بالاتر از نرخ جاری و هنگام فروش با نرخی کمتر از نرخ جاری وارد بازار خواهید شد. سفارش توقفی معمولاً در استراتژی مرزشکنی (breakout) به کار می رود.

استراتژی مرزشکنی (breakout) یعنی تاجر پیش از ورود به بازار منتظر شکستن یک مرز (یا سطح مهم) یا رسیدن نرخ به سطح جدید (بالا یا پایین) بماند.

سفارشات خروج

سفارش محدود – این نوع سفارش مشخص می کند که خروج از بازار یا پوزیشن با چه نرخی باید صورت بگیرد تا معامله با سود همراه باشد. در پوزیشن های لانگ، سفارش محدود وقتی داده می شود که نرخ جاری بالاتر از نرخ زمان ورود به پوزیشن باشد. در پوزیشن های شورت هم، سفارش محدود وقتی داده می شود که نرخ جاری پایین تر از نرخ زمان ورود به پوزیشن باشد.

سفارش توقفی یا دستور توقف ضرر – این نوع سفارش، حداکثر ضرری که تاجر حاضر است در یک معامله متحمل شود را بر حسب پیپ مشخص می کند. سفارش توقف پوزیشن های لانگ وقتی داده می شود که نرخ جاری زیر نرخ ورود به پوزیشن باشد. در پوزیشن های شورت این سفارش وقتی داده می شود که نرخ جاری بالای نرخ ورود به پوزیشن باشد.


 (Good till cancelled) GTC  مدت زمان سفارشات

این نوع سفارش تا زمانی که تاجر آن را لغو نکند یا تغییرات بازار باعث ابطال آن نشود، فعال می ماند.

(Good till N) GTN

برخی از کارگزاران این امکان را به افراد می دهند که مدت زمانی که می خواهند یک پوزیشن فعال بماند را مشخص کنند. این نوع سفارشات تا پایان دوره زمانی مشخص شده فعال می مانند؛ مگر اینکه تغییرات بازار منجر به ابطال آن شود.در عبارت بالا، N برابر یک دوره زمانی مشخص مثل 1 ساعت، 1 روز، 1 هفته و غیره است.

(Order cancels the other) OCO

این سفارش ترکیبی از دو سفارش توقفی و/یا محدود است. به این ترتیب که یکی از سفارشات زیر نرخ بازار و دیگری بالای نرخ بازار قرار قرار می گیرند (فرقی نمی کند خرید باشد یا فروش). وقتی شرایط بازار طوری باشد که یکی از سفارشات انجام گیرد، سفارش دیگر لغو خواهد شد.


این فصل نسبت به فصل قبلی سنگین تر بود، اما نکات کلیدی و مهمی را در آن آموختید. قبل از اینکه به سراغ آزمون بروید، مطمئن شوید که همه موارد زیر را کاملاً یاد گرفته اید:

نحوه محاسبه ارزش یک پیپ در جفت های ارزی
تفاوت میان بید و اسک
نحوه محاسبه مارجین
چرا لوریج هم ضرر زیاد را در پی دارد و هم سود زیاد
سود تمدید چیست

حالا می توانید با سوالات زیر خودتان را بهتر محک بزنید و سپس پاسخ هایتان را به سولات این فصل چک کنید.

1-یک معامله گر حساب معاملاتی خود را با 3000 دلار آمریکا باز می کند ، او می خواهد از اهرم 25: 1 استفاده کند و می خواهد یک معامله طولانی مدت USD / JPY (یک لات استاندارد) را باز کند ، آیا او قادر به ایجاد چنین معامله ای است؟

-خیر     -نیاز به اطلاعات بیشتری دارم      -بله

2-وقتی می خواهیم زیر قیمت فعلی بازار خرید کنیم از این نوع سفارش استفاده می کنیم:

Stop Loss     -Entry Limit     -OCO     -Entry Stop     -Market order-

3-حاشیه نگهداری سرمایه برای این سناریو چقدر است: ضریب اهرمی ما 200: 1 است ، می خواهیم یک معامله با حجم 1 لات در جفت ارزی USD / CAD باز کنیم و قیمت 1.1328 / 32 است.

-$566.4     -$566.6     -$500     -$1000

4- وقتی بر روی جفت ارزی EUR/USD معامله لانگ یا خرید انجام میدهیم ، مشابه این است که دلار میخریم و یورو را میفروشیم.

- درست      -نادرست

5-وقتی یک معامله گر با ضریب اهرمی 1:50 بر روی جفت ارزی EUR/USD با حجم 0.5 لات یک معامله خرید انجام میدهد، و قیمت بر روی 1.2774/76 قرار دارد، حاشیه امن سرمایه ی او چقدر است؟

-$255.52     -$200     -$255.48     -$100

6-ما بر روی جفت ارزی EUR/USD این قیمت را دریافت میکنیم : 1.2399/401 . اگر بخواهیم یک معامله خرید(لانگ) باز کنیم، چه قیمتی محاسبه میشود؟

-اطلاعات کامل نیست     -قیمت اسک(ask):1.2401     -قیمت بید(bid):1.2399     -قیمت بید(bid):1.2401     -قیمت اسک(ask):.2399

 7- اگر در جفت ارزی USD/CHF با قیمت 1.2430/33 و حجم 1 لات ، یک معامله لانگ یا خرید باز کنیم، ارزش پیپ چقدر است؟

-9.02     -8.40     -10.00     -8.04

8- در جفت ارزی USD/CHF دلار ارز پایه و فرانک سوئیس ارز متغیر است

-درست     -نادرست

9-هر سفارشی یک محدودیتی دارد. اگر بخواهید از سفارشات زمان دار استفاده کنید، باید از چه نوع سفارشی کمک بگیرید؟

-GTC-     GTN-      OCO     -این امکان وجود ندارد

 

 

پاسخ سوال 1 :  با کمی دقت در لات های قبلی می توانید فرمول محاسبه دلار هزینه شده را بدست آورید. برای رسیدن به پاسخ باید محاسبات زیر را انجام دهید:

 1.4530×234644 برابر است با 340937.73 . پس برای خرید 34644 یورو، 340937.73 دلار هزینه شده است.

پاسخ سوال 2 :  در این مسئله، می دانیم که ارزش هر پیپ 10 دلار است و نسبت یک پیپ به نرخ این جفت ارزی هم 0.01 است. پس:

0.0001 =0.01

طبق فرمول محاسباتی در حاصل این تقسیم باید ارزش یک پیپ یعنی 10 دلار را جای بگیرد، اما ابتدا باید ارزش پیپ را به لات استاندارد یعنی 100000تقسیم کنید که حاصل 0.001 خواهد بود حالا این رقم را در حاصل تقسیم قرار دهید. سپس باید x را بدست بیاوریم:

x =0.01 ÷ 0.0001که x برابر است با 0.01 حالا مقدار معادل x را تقسیم بر نسبت یک پیپ به نرخ جفت ارزی (یعنی 0.01) کنید:

10000 = 0.01÷100 پس هنگام معامله نرخ جفت ارزی 10000 بوده است.

پاسخ سوال 3 :پاسخ این سوال ساده است؛ چون ماهیت بازار ارز بین الملل مثل سایر بازارهای مالی است. آن دسته ای جفت های ارزی که بیشتر معامله می شوند، اغلب اسپرد کمتری دارند و آن دسته ای که به ندرت مورد معامله قرار می گیرند، اسپرد بیشتری دارند. نتیجه این امر هم آن است که نرخ جفت های ارزی رایج به آرامتر از نرخ جفت های نامتعارف تغییر می کند. از این رو معامله ارزهای نامتعارف که حجم بسیار ناچیزی دارند، بسیار پرخطرتر از معامله روی ارزهای متعارف است.

پاسخ سوال 4 :
400:1   با این لوریج، حاشیه امن 615.9 دلار خواهد بود (%0.25× $246360). پس باقیمانده حساب تاجر به قدری بوده است که ضرر ناشی از این تغییرات را جبران کند.

200:1   با این لوریج، حاشیه امن 1231.8دلار خواهد بود (%0.50× $246360). پس در حساب تاجر 2768.2 دلار باقی می ماند که سرمایه کافی برای جبران ضررهای احتمالی است.

50:1     با توجه به موجودی حساب تاجر و ویژگی های پوزیشن، او نمی تواند از این لوریج استفاده کند چون حاشیه امن بیشتر از موجودی حسابش خواهد شد.حاشیه امن او با این پوزیشن4927.2 دلار می شد در حالیکه موجودی حسابش 4000 دلار بود.

25:1   با توجه به موجودی حساب تاجر و ویژگی های پوزیشن، او نمی تواند از این لوریج استفاده کند چون حاشیه امن بیشتر از موجودی حسابش خواهد شد.حاشیه امن او با این پوزیشن9854.4 دلار می شد در حالیکه موجودی حسابش 4000 دلار بود.

صبر کنید، آیا با خود فکر کرده اید که استفاده از لوریج بالا ایمن تر از استفاده از لوریج پایین تر است؟ خیر، به هیچ وجه! لوریج بالاتر همیشه با ریسک بالاتر همراه است. بهتر است اینطور به قضیه نگاه کنید: اگر او دو حساب تجاری داشت و با یکی از آنها از لوریج 100:1 و با دیگری از لوریج 200:1 استفاده می کرد به جای 113 پیپ افزایش، 150 پیپ افزایش رخ می داد و هر دو حساب مارجین کال دریافت می کرد.

در حسابی که از لوریج 200:1 استفاده شده، باقیمانده حساب 1231.8 دلار (برابر مارجین کال) خواهد بود. و در حسابی که از لوریج 100:1 استفاده شده، باقیمانده حساب 2463.60 دلار خواهد بود. پس هرچه از لوریج بیشتری استفاده کنید، سهم بیشتری از سرمایه تان در معرض خطر خواهد بود.

البته لوریج بیشتر به ما امکان باز کردن پوزیشن های بزرگ تنها با کسری از حجم معامله را می دهد. بالطبع معامله های بزرگ سودهای بزرگ هم در پی خواهد داشت؛ اما اگر تغییرات بازار به نفع ما نباشد، ضررمان هم به بزرگی سودمان خواهد بود. هیچگاه این نکته را فراموش نکنید.

 

1-خیر    

2-Entry Limit

3-$500

4-نادرست

5-$255.52

6-قیمت اسک(ask):1.2401

7- 8.04

8-نادرست

9-GTC